O društvu
ciljevi, aktivnosti i način rada društva ‘Viribus unitis’
Društvo “Viribus unitis” Pula
Društvo za proučavanja prošlosti Carske i kraljevske Mornarice (k.u.k. Marine) “Viribus unitis”, osnovano je 1997. godine u Puli kao neprofitna udruga koja djeluje na području Istarske županije te okuplja članove iz Hrvatske i inozemstva (npr. iz Austrije). Cilj Društva je proučavanje pomorske, znanstveno-tehničke i kulturne djelatnosti Carske i kraljevske (c. i kr.) Mornarice na Jadranu, a posebno u Puli koja je od 1850-ih godina do 1918. bila glavna ratna luka Habsburške Monarhije te je zahvaljujući toj ulozi u navedenom razdoblju doživjela veoma ubrzan razvoj.
Priređivanjem izložbi, predavanja, izdavanjem publikacija i drugim aktivnostima Društvo predstavlja javnosti pomorsku i kulturnu baštinu koja je vezana za c. i kr. Mornaricu. Na taj način posebno želimo upozoriti našu javnost na potrebu zaštite i njegovanja spomenute baštine koja je, zbog nepovoljnih povijesnih okolnosti, od kraja Prvog svjetskoga rata do nedavno bila gotovo posve zapostavljena. Do sada ja Društvo u suradnji sa Sveučilišnom knjižnicom u Puli priredilo sedam većih izložbi u Puli (1998., 1999., 2001. i 2002.), Piranu (2000.), Kobaridu (2001.) i Beču (2004.). Uz izložbe objavljena su tri kataloga koji su prevedeni i na njemački jezik, a jedan katalog je preveden na talijanski i slovenski (Publikacije). Navedene izložbe svjedoče o međunarodnom interesu za djelovanje Društva.
Jedan od ciljeva Društva je zaštita i sanacija preostalih povijesnih objekata i druge pomorske i kulturne baštine c. i kr. Mornarice koju u Puli i okolici, posebno brojnih vojnih utvrda, u svrhu njihova korištenja u kulturne svrhe (npr. za smještaj muzeja pulskog sustava obrambenih fortifikacija i dr.). Na taj način Društvo želi doprinijeti predstavljanju i očuvanju pomorske i kulturne baštine Hrvatske i srednjoeuropskih zemalja koje su bile sastavni dio nekadašnje Habsburške Monarhije.
Cilj Društva nije proučavanje isključivo vojno-pomorskog aspekta djelatnosti c. i kr. Mornarice (izgradnje Pomorskog arsenala, brodova, utvrda, vojarni i dr.), već i proučavanje drugih vidova njezine djelatnosti: znanstveno-tehničke (unutar pulskog Hidrografskog zavoda i Mornaričko-tehničkog odbora), kulturne (npr. djelovanja Mornaričkog orkestra i Mornaričkog kasina), medicinske (unutar Mornaričke bolnice i na brodovima), prosvjetne (Strojarska škola i druge mornaričke škole), Mornaričke crkve, Mornaričkoga groblja i druge baštine c. i kr. Mornarice. Posebnu pažnju Društvo poklanja istraživanju udjela hrvatskih časnika, brodograđevnih inženjera, liječnika, astronoma, hidrografa i Istrana (Hrvata i Taljana) pripadnika Mornarice u spomenutim djelatnostima Mornarice i sudjelovanja hrvatskih mornara u zbivanjima koja su vezana za c. i kr. Mornaricu.
Društvo redovito obilježava obljetnice značajnih povijesnih događaja koji su vezani za c. i kr. Mornaricu u Puli, npr. učestvuje u komemoraciji za žrtve potonuća broda “Viribus Unitis” u pulskoj luci 1. studenog 1918. g.
Društvo posebno njeguje tradicije plurikulturalnosti i nacionalne i vjerske tolerancije, koje su bile snažno prisutne u c. i kr. Mornarici (što je danas posebno razvidno na Mornaričkom groblju u Puli <LINK na tekst o M. groblju>).
Pojedini članovi Društva objavili su (i još uvijek objavljuju) knjige i radove u časopisima koji su vezani za djelovanje c. i kr. Mornarice u Puli. Dio članova bavi se prikupljanjem izvornih povijesnih svjedočanstava o toj Mornarici (fotografije, stare razglednice i druge predmete), koje Društvo predstavlja putem izložbi i publikacija. Od kolekcionara i iz obiteljskih arhiva potomaka pripadnika c. i kr. Mornarice Društvo je prikupilo veliki broj digitalnih preslika takvih starih fotografija i dokumenata (uz suglasnost vlasnika izvornika).
Društvo organizira predstavljanja knjiga o pomorskoj, znanstveno-tehničkoj i kulturnoj prošlosti Pule i Istre, posebno o razvoju brodogradnje u Puli i priređuje predavanja na tu temu.
Putem ovih mrežnih stranica (kao i objavljivanjem knjiga u nizu Historia Histriae maritima) Društvo „Viribus unitis“ želi ispuniti praznine u kolektivnoj memoriji brojnih građana Pule i Hrvatske te gostiju koji posjećuju ovaj grad (među kojima ima i potomaka mornara, časnika i drugih pripadnika c. i kr. Mornarice u Puli do 1918.), i pobliže ih upoznati sa zajedničkom (hrvatskom, austrijskom, odnosno srednjeeuropskom) pomorskom i kulturno-povijesnom baštinom u vrijeme kada je Pula bila glavna ratna luka Habsburške Monarhije. Za razliku od donedavno prevladavajućih („službenih“) stavova pojedinih hrvatskih i jugoslavenskih povjesničara, koji su c. i kr. Mornaricu smatrali (i nazivali je) „reakcionarnom“ i „okupatorskom vojskom”, u Hrvatskoj nakon osamostaljenja, kao i među narodima srednje Europe nakon pada komunističkih režima, sve se više prihvaća stav da je povijest c. i kr. Mornarice dio zajedničke (vojno)pomorske baštine svih naroda koji su bili u sastavu bivše Habsburške Monarhije te da je c. i kr. Mornarica njegovala toleranciju među njezinim pripadnicima koji su potjecali iz desetak naroda unutar Monarhije.
Zainteresirane za upoznavanje povijesti c. i kr. Mornarice i povijesti pomorstva i brodogradnje u Puli i na Jadranu upućujemo na knjige koje naše Društvo objavljuje u nizu „Historia Histriae maritima“.
Također, zainteresirani mogu u pulskome Domu hrvatskih branitelja, bivšem Mornaričkom kasinu časnika c. i kr. Mornarice, razgledati Spomen-sobu carske i kraljevske Mornarice, koja je otvorena 2008. (nakon što je Uprava Doma hrvatskih branitelja dala navedeni prostor Društvu na korištenje.). U njoj je izloženo četrdesetak slika Cvetka Išića (člana Društva) na kojima su portreti značajnih zapovjednika i časnika i pojedini ratni brodovi i podmornice c. i kr. Mornarice; izloženo je i poprsje admirala Wilhelma von Tegetthoffa (koje je Društvo nabavilo potporom Turističke zajednice Grada Pule) i 6 obavijesnih panoa s tekstom na četiri jezika. (U istoj zgradi /na 1. katu/ je “Mornarička knjižnica (K.u.k. Marine-Bibliothek)” (registrirani spomenik kulture Republike Hrvatske) s oko 20.000 svezaka knjiga i časopisa nekadašnje središnje knjižnice c. i kr. Mornarice.)
U cilju međusobnog upoznavanja, razumijevanja i suradnje u kulturnim i znanstvenim programima Društvo surađuje sa srodnim udrugama iz Hrvatske i inozemstva (posebno s onima iz Austrije), što je sadržano u nazivu našeg Društva: viribus unitis, ujedinjenim snagama. Stoga pozivamo sve koji su voljni zalagati se za navedene ciljeve da nam se pridruže, a potomke pripadnika c. i kr. Mornarice iz Hrvatske i inozemstva koji posjeduju stare fotografije, dnevnike putovanja, knjige, dokumente i drugu građu vezanu za c. i kr. Mornaricu pozivamo da nam pošalju digitalne preslike takve građe u svrhu istraživanja i predstavljanja putem ovih mrežnih stranica Društva <LINK FOTOGRAFIJA MJESECA>.
Zahvaljujemo gospodinu Prof. Dieteru Winkleru (Beč), počasnom članu Društva, na dragocjenim savjetima i na ustupljenim starim razglednicama i fotografijama koje objavljujemo na ovim stranicama.
U Puli, 20. 8. 2024.
predsjednik:
dr. sc. Bruno Dobrić
Chi siamo -Viribus unitis – Presentazione >>